Pastviny v severní části Moravského krasu

zahrnují především následující lokality

Ostrovská plošina

Území mezi Pustým a Suchým žlebem zaujímá Ostrovská plošina. Typickým krasovým tvarem jsou rozmanité závrtové formy, z nichž některé navazují na propasťovité jeskyně s hloubkami kolem 100 m (Meisselův, Hluboký a Dámský závrt). Nalezeme zde i tři největší závrty Moravského krasu – Dolinu, Měšiny a Městikáď. Nejvýznamnějším krasovým jevem plošiny je propast Macocha. Centrálním jeskynním systémem mezi ponory Sloupského potoka, Bílé vody a propastí Macochou je Amatérská jeskyně.
Plošina je z velké části intenzivně zemědělsky využívána. Přírodě blízká vegetace je omezena na propast Macochu, jícny závrtů a místa s mělkou půdou. Zastoupeny jsou křoviny polních remízků a louky, vyskytují se zde i stepní trávníky.
Plošina je modelovým územím, v němž místní zemědělci spolu se Správou CHKO Moravský kras prosazují ekologicky vhodné způsoby hospodaření v krasovém území.
 

 

Harbešsko-Vilémovická plošina

Zemědělsky využívaná Harbešsko-Vilémovická plošina se rozkládá mezi obcemi Lažánky, Vilémovice a Jedovnice. Pro plošinu je charakteristický výskyt závrtů a ponorných závrtových údolí. Na některé navazují propasti hluboké přes 100 m – Kajetánův závrt, Vilémovické propadání a Daňkův žlíbek. Významný je závrt Společňák s Harbešskou jeskyní. V důsledku intenzivního zemědělského hospodaření bylo mnoho závrtů zavezeno a rozoráno. Jejich původní jícny se neustále obnovují.
Zajímavá vegetace mezofilních luk se vyskytuje pouze v ústí několika málo závrtů. Vzácně jsou rozšířeny křoviny polních remízků.
 


Lažánecký žleb

Lažánecký žleb je hluboké údolí táhnoucí se z Jedovnic přes Lažánky do údolí Punkvy. Tvoří hranici mezi severní a střední částí Moravského krasu. Žleb je vyplněn třetihorními jíly, které dosahují mocnosti přes 100 m.
Je zde evidováno několik menších jeskyní. Propasťovitá Svážná studna odvodňuje horní část žlebu do Rudického propadání.
Po odlesnění teplomilných doubrav a květnatých bučin zde byly hojně rozšířeny druhově bohaté stepní trávníky, které až do realizace projektu nebyly využívány a zarůstaly náletovými dřevinami.
 

Management

odstraňování křovin na opuštěných pastvinách a následná pastva ovcí



pastva na Vykydalově stráni u Ostrova v létě 2005